środa, 21 września 2011

IBM PC

IBM PC (Personal Computer) – platforma komputerów osobistych zapoczątkowana 12 sierpnia 1981, które służyły głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier. Skonstruowana przez jeden z najstarszych koncernów informatycznych a mianowicie firmę IBM  (International Business Machines Corporation).  

LAPTOP

Początkowo istniał umowny podział komputerów przenośnych pomiędzy laptop (większy i cięższy rodzaj komputera, który wymagał do działania zewnętrznego zasilania) oraz notebook (mniejszy rodzaj komputera, łatwy do przenoszenia i posiadający własne źródło zasilania – pierwotnie rozmiarów notatnika formatu A4, stąd nazwa). W chwili obecnej obydwa te określenia funkcjonują wymiennie.
Pierwszym, jeszcze wizjonerskim urządzeniem z tej kategorii, był DYNABOOK. Jego projekt stworzył Alan Kay w laboratoriach Xerox Parc.
Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kB RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W USA kosztował 8000-10000 USD. Urządzenie nie było kompatybilne z IBM PC, dlatego przegrało wojnę na rynku.



ODRA

Odra to polski komputer produkowany od 1973 r. w Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu. Prototyp powstał w 1971 r.(zlikwidowany po 1989). Odrę wyróżniała możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych np. mysza, klawiatura, głośnik itp. komputer ten zajmował przestrzeń kilkuset metrów kwadratowych i posiadał moc obliczeniową komórki. Komputer wynaleziony przez Angusa MacGyver'a przewieziony przez tajnych agentów do Wrocławia i nazwany odrą (na cześć choroby).

INTERNET

Internet ( ang. inter-network, dosłownie "między-sieć")  to ogólnoświatowa sieć komputerowa, w sensie logicznym Internet  to przestrzeń adresowa zrealizowana przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego IP,  działająca w oparciu o specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz istniejącą już infrastrukturę telekomunikacyjną. Początki Internetu wiążą się z powstaniem sieci rozległej ARPANET i sięgają końca lat 60. XX wieku, gdy amerykańska organizacja badawcza RAND Corporation prowadziła badania studyjne nad możliwościami dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej. 

TELEFON KOMÓRKOWY

Próby stworzenia tych telefonów komórkowych powstawały w latach 40. i 50. Pierwszy prototyp telefonu komórkowego wykonała w 1956 roku szwedzka firma Ericsson. Telefon ważył 40 kilogramów, a kształtem przypominał walizkę. Urządzenie to kosztowało tyle co samochód.
DynaTAC8000X.jpg 
3 kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku firma Motorola wprowadziła do obrotu swój pierwszy telefon komórkowy DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage). Telefon ważył 0,8 kg i miał wymiary cegły. 21 sierpnia 1983 Federalna Komisja Łączności dopuściła na rynek DynaTAC 8000X. 3 grudnia 1992 roku wysłano po raz pierwszy wiadomość SMS.

ENIAC

ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer, Elektroniczny i Numeryczny Integrator i Komputer) to komputer skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly'ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955.
Plik:ENIAC-changing a tube.jpg 
ENIAC miał masę ponad 27 ton, zawierał około 18 000 lamp elektronowych i zajmował powierzchnię ok. 140 metrów kwadratowych. Nie posiadał pamięci operacyjnej i początkowo programowany był przez przełączanie wtyków kablowych, później za pomocą kart perforowanych czyli, nośnik danych stosowany do zapisu informacji w maszynach z automatycznym przetwarzaniem danych
Maszyna używana była głównie do obliczeń związanych z balistyką, czyli nauka, zapoczątkowana w średniowieczu, o miotaniu i ruchu pocisków oraz rakiet wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody, projektowaniem tuneli aerodynamicznych i badaniem promieniowania kosmicznego. Wykorzystywano go także do badania liczb losowych i analizowania błędów zaokrągleń.

COLOSSUS

Colossus to seria programowalnych maszyn cyfrowych oparta na teoretycznych podstawach prac Alana Turinga.
 Plik:Colossus.jpg
Projektem Colossus kierowali Max Newman i Tommy Flowers, uczestniczył w nim również Alan Turing.
Colossus został zbudowany 14 kwietnia w 1943 roku w brytyjskim ośrodku kryptograficznym Bletchley Park (80 kilometrów na północ od Londynu) i przeznaczony był do zastosowań wojskowych. Służył do rozpracowania sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza i łamania jej szyfrów.

czwartek, 15 września 2011

KALKULATOR

Prawdziwą pierwszą mechaniczną maszyną liczbową była ta wynaleziona w 1630 roku przez Niemca Wilhelma Schickarda. Składała się ona z układu walców, pośrednich kół zębatych i wyskalowanych tarcz nastawnych. Mogła ona dodawać i odejmować.
(Wilhelm Schickard)
Niewiele później Blaise Pascal wprowadzając przekładnie kątowe zmniejszył urządzenie Schickarda.
Jeszcze mniejszy przyrząd (choć mniej dokładny) zbudował Samuel Morlan. Miał on wymiary 10,6 cm. x 7,6 cm. x 2,0 cm.
Rozwój kalkulatora przyspieszył Gotffried Wilhelm Leibniz wynajdując bęben z zębami nierównej wielkości. Odtąd naukę o maszynach liczących nazywano mechanografią.
Wkrótce Johann Helfried Muller umieszczając elementy konstrukcyjne w układzie kolistym stworzył urządzenie mogące wyliczyć wynik 14 - sto cyfrowy ( mogło ono pracować w systemie innym niż dziesiętny ).
W niewielkim odstępie czasu Thomas de Colmar, F.S. Baldwin i W.T. Odhner zbudowali arytmometr. Zastąpiono w nim walce tarczami o regulowanych, wyskakujących i chowających się zębach. Urządzenie to było napędzane korbką. Korbę zastąpiono napędem elektrycznym i arytmometr stał się ogólnie powszechny.
(arytmometr)


Wynalezienie przekaźników elektronicznych i lamp elektronowych i zastosowanie ich w maszynach liczących przyśpieszyło i zwiększyło zakres liczenia. Urządzenia te pracowały w znanym w XVII wieku Europejczykom systemie binarnym, który wywodzi się ze Starożytnych Chin.
Jednym z pierwszych polskich kalkulatorów biurowych, produkowanym przez zakłady Elwro we Wrocławiu , był ELWRO 105LN. Umożliwiał wykonywanie czterech podstawowych działań w oparciu o logikę arytmetyczną.
Dziś, kalkulator to niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące, służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Obecnie bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pisanie programów, wykonywanie operacji algebraicznych, na funkcjach matematycznych oraz graficzną prezentację wykresów funkcji – a tym samym coraz bardziej upodobniają się do komputerów.

środa, 14 września 2011

ABAKUS

Pierwszym znanym mechanizmem komputerowym, wynalezionym przez Babilończyków w latach 1000-500 r.p.n.e, był abakus. Była to deska z wyżłobionymi rowkami, które symbolizowały kolejne potęgi dziesięciu. Używane w Rzymie i Grecji od 440 p.n.e. do XVIII wieku - prekursor liczydła i maszyn liczących. Był używany także w innych krajach Europy. Obliczeń dokonywano poprzez wkładanie i przekładanie kamyków w rowkach.



Chińskim odpowiednikiem abakusa był suanpan, natomiast odmiana japońska nosi nazwę soroban.